Performanță remarcabilă a echipei de fotbal feminin U12 de la

Liceul “Sever Bocu” Lipova la etapa județeană  a  Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar

               Vineri, 9 februarie 2024,  la sala de sport a Școlii Gimnaziale “Ioan Slavici” din Șiria s-a desfășurat faza județeană a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar la fotbal- categoria de vârstă U12 FETE – CUPA TIMBARK.

               La startul competiției au fost înscrise următoarele echipe: Liceul „Sever Bocu” Lipova, Liceul Teoretic Cermei,  Școala Gimnazială „Ioan Slavici” Șiria, respectiv Școala Gimnazială „Romul Motorca” Agrișu Mare.

              Echipa liceului nostru coordonată de către dl. prof. Sergiu Popa a avut următoarea componență: Andreea Talpoș, Elisa Marc, Damaris Duca, Adriana Mașlinca, Ariana Csapo( clasa a a VI-a), Ivona Schmidt, Alexandra Csapo, Patricia Păun, Petruța Blidariu, respectiv Cristina Cojocaru (clasa a V-a).

             În meciul pentru locul I, echipa liceului nostru a trecut dramatic, la loviturile de departajare, de echipa Școlii Gimnaziale „Romul Motorca” Agrișu Mare, reușind astfel performanța de a câștiga competiția, deși se afla la prima participare și, implicit, calificarea la faza zonală a ONSȘ CUPA TIMBARK U12 FETE 2023-2024.

             Căpitanul echipei noastre, Elisa Marc, a obținut și trofeul pentru cea mai bună jucătoare a competiției.

             Fotbalul feminin a parcurs în ultimii ani o perioadă pozitivă de transformare în România.  

            Chiar dacă în școlile din România nu se bucură de o bună dezvoltare, la Liceul „Sever Bocu” Lipova, s-a  demarat începând cu acest an școlar, sub îndrumarea domnului profesor Sergiu Popa, un proiect  de promovare a acestei ramuri  sportive ca o alternativă la jocurile pe echipe în rândul fetelor, proiect care a început foarte bine și care, sperăm, va aduce rezultate fructuoase în continuare.

             Le ținem pumnii fetelor pentru a reprezenta cu cinste județul Arad la faza zonală!

                                                                                                                   Director,

                                                                                                          Prof.  Corina BERZOVAN

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.